Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Hustota a lesk vlasů je rychlým měřítkem zdraví a věku ženy, potažmo muže. Ženy s vlasy do půl pasu působí přitažlivě. Mužům kouty a řídnoucí vlasy přidávají na věku. Někdy je lepší se vlasů vzdát úplně a po vzoru Dwayna Johnsna nebo Vina Diesela z toho udělat přednost a sexy image. Pro ženy tak snadná cesta bohužel není ta pravá.
Růst vlasů se dá ovlivnit doplňky stravy, vitamíny, omezením stresu, správnou životosprávou nebo odborným posouzením lékaře.
Padání vlasů – jak může kolagen pomoci?
Zdravý vlas má silné vlasové lůžko – kořínek. Většinou máme téměř 90 % vlasů ve fázi růstu. Problém nastává, když vlas vypadne a ve vlasovém folikulu se nespustí nový cyklus – zrod nového vlasu. Vlasů tak pomalu, ale jistě ubývá s každým mytí nebo česáním.
Vlasové lůžko, folikul nebo-li kořínek, je zdrojem energie pro vlas. Kořínek vlasu je zásoben cévami, které jsou v hlubší vrstvě kůže. Vlas se mimo jiné živí aminokyselinami. A tady se dostáváme k vlivu kolagenu na stav vlasů.
Kolagen je tvořen molekulami – aminokyselinami jako glycin, prolin, hydroxyprolin a hydroxylysin. Právě prolin je nutný pro vznik keratinu – základního stavebního kamene vlasu. Pokud nemá vlasový folikul dostatek živin, není schopen vyprodukovat nový vlas.
Intenzivní výživa vlasové lůžka může oddálit i proces šedivění, protože právě ve vlasovém folikulu je produkován pigment. Pigment melanin určuje následnou barvu vlasů.
Nedostatek kolagenu se odráží i v kvalitě starších vlasů. Suché vlasy, lámavé vlasy, křehké a třepící se konečky jsou znakem chybějícího kolagenu. Pravidelná denní dávka 5000 mg kolagenu pomáhá tělu produkovat pevný pružný vlas se silným kořínkem.
Navýšením hladiny kolagenu (typu I a III) v těle dochází ke zvětšení průměru jednotlivých vlasů a účes nabývá na bohatosti. Vlasy mají i bez barvení sytější barvu a přirozený lesk.
Jak zabránit vypadávání vlasů
Pokud známe příčinu padání vlasů, je předem dán způsob, jak se pokus padání vlasů zastavit. Pokud se jedná pouze o rozkolísání hladiny vitamínů, minerálů a stavebních prvků v těle, je řešení snadné.
Kolagen nejenže vlasový folikul posiluje, ale je schopný ho i efektivně regenerovat. Jako antioxidant je schopný zmírnit působení volných radikálů. Obnovený a posilovaný kořínek je znovu schopen vyprodukovat nový vlas.
V těchto nejmírnějších případech je možné vypadávání vlasů omezit jednoduchými triky. Vlasům nesvědčí přílišné mytí, kartáčování, svazování do drdolu, sušení fénem ani barvení a žehlení.
Zařadit bychom měli pravidelné užívání vitamínů – viz tabulka níže.
Padání vlasů a nejčastější příčiny z lékařského hlediska
Odborně se intenzivní úbytek vlasů nazývá alopecie. Vznik alopecie může mít původ v onemocnění štítné žlázy, ledvin nebo jater. Je vhodné prozkoumat i hladinu potřebných živin v těle, posoudit imunitu (autoimunitní onemocnění) a případně i přihlédnout k užívaným lékům.
Problematiku padání vlasů lze řešit na úrovni:
- praktického lékaře (základní krevní rozbor/aktuální zdravotní stav/zhodnocení léků/dědičnost),
- dermatologa (stav pokožky/tonika, séra, dermální injekce),
- gynekologa (krevní rozbor/hormonální hladina/polycystické vaječníky/antikoncepce) a
- endokrinologa (hormonální hladina/androgenní alopecie/štítná žláza/nadledvinky).
Důležité je začít řešit úbytek vlasů včas. Pokud nedojde k obnově činnosti daného vlasového kořínku do 10 let od prvního příznaku, nemusí se to podařit už nikdy.
Zajímavá čísla o vlasech:
- Průměrná rychlost růstu vlasu je 1 cm za měsíc.
- V létě rostou vlasy rychleji než v zimě.
- Hnědovlásky a černovlásky mají běžně 80 – 100 tisíc vlasů. Blondýnky o třetinu více.
- Životnost vlasu je 2-4 roky.
- Je normální, pokud vám vypadne až 100 vlasů denně.
- Až 90 % vlasů je ve fázi růstu.
Víte, že…
Řídnutí a vypadávání vlasů jsou výraznými známkami stárnutí. Stárnutí kmenových buněk vlasových folikulů způsobuje postupnou miniaturizaci vlasových folikulů a nakonec ztrátu vlasů. Analýza života kmenových buněk vlasových folikulů odhalila, že s věkem klesá obsah kolagenu v nich. Proces stárnutí vlasových lůžek lze tedy rekapitulovat jako nedostatek kolagenu. Jeho opětovným navýšením je možné vlasové folikuly posílit a řídnutí vlasů zastavit nebo zpomalit. Klinická studie.
Padající vlasy u mužů
Androgenní alopecie postihuje až dvě třetiny mužů nad 35 let. Ve věku padesáti let je to až 85 % mužů. O co se jedná? Většinou o dědičnou genetickou výbavu, kdy jsou vlasové kořínky citlivé na dihydretestosteron (DHT). Tento hormon způsobuje, že se vlasové kořínky zmenšují a zkracují svůj životní cyklus. Až dojde k tomu, že se nový vlase nenarodí a neroste. Nebo jsou vlasy slabé a nekvalitní (baby vlásky, chmýří).
Ne všechny vlasové váčky reagují na DHT stejně. Proto se stává, že na hlavy vlasy vymizí, ale ochlupení na zbytku těla je beze změn.
Androgenní alopecie může postihnout i ženy. Malé množství tohoto mužského hormonu mají také. A vlivem hormonální nerovnováhy (např. menopauza) může začít v těle ženy úřadovat víc, než je zdrávo.
Vypadávání vlasů u žen
- Trauma, stres – příliš stresu může mít vliv na předčasné ukončení aktivity vlasových kořínků. Dobrou zprávou je, že pokud stres odezní, je schopný vlasový folikul asi do půl roku začít opět fungovat a vyprodukovat nový vlas.
- Hormonální nerovnováha – hormonální hladina je už žen proměnlivá už v rámci samotného menstruačního cyklu. První velký kotrmelec nastane porodem a kojením. Další vlny přichází s věkem a vrcholí menopauzou. Pokud pozorujete vypadávání vlasů, je vhodné nechat si odebrat krev a zkontrolovat, jestli se ve vašem těle něco alarmujícího neděje. Nejdůležitější je správná hladina již zmíněného dihydrotestosteronu (DHT). Vliv na hustotu vlasů může mít i syndrom polycystických vaječníků.
- Autoimunitní onemocnění – např. Diabetes 1. typu, celiakie, revmatoidní artritida, reaktivní artróza. Potíž u těchto chorob je, že imunitní systém napadá zdravé buňky. Spouštěčem může být např. bakteriální nebo virová infekce.
Co by proti padání vlasů u žen poradila babička?
Za našich babiček nebyly drogerie vybaveny policemi s řadou sér, vodiček a ampulí. Nebyly zmatené denními doporučenými dávkami vitamínů. Nematurovaly nad etiketami zaručených doplňků stravy.
K dispozici měly přírodu – bylinky a oleje. Připravovaly si tinktury a odvary.
Odvary pro podporu růstu vlasů:
- Odvar z rozmarýnu nebo kopřivy prokrví pokožku hlavy, přivede do ní tak více energie a může i pomoci zbavit se lupů. Kopřiva navíc přímo podporuje růst vlasů.
- Odvar ze zelených slupek ořechů. Dávka energie pro vlasovou pokožku. Na pozoru by ale měly být blondýnky. Odvar je léčivý, ale může na vlasech zanechat krátkodobý zelený nádech.
Své místo v péči o vlasy mají i oleje. Kokosový olej, mandlový nebo dýňový (bohatý na zinek) – stačí vetřít do vlasů a nechat hodinu působit. Poté umýt.
Účinnou a chemicky bezpečnou masku na vlasy si můžete připravit snadno i doma. Vyšlehejte jedno vajíčko a pěnu naneste na vlasy. O něco aromatičtější je šťáva z rozmixované cibule, kterou smícháte se lžičkou medu. Obě masky se nechávají působit hodinu a poté důkladně smyjí.
Tipy: co na padání vlasů – vitamíny a doplňky stravy
Prvním krokem při řešení padání vlasů je kontrola, jestli vaše tělo nestrádá nedostatkem vitamínů. Ne vždy uhlídáme příjem vitamínů jen na základě každodenní pestré stravy.
Vitamíny a minerální látky důležité pro růst vlasů:
Složka | Jak pomáhá proti padání vlasů |
Vitamín A |
|
Vitamín B6 |
|
Vitamín B12 |
|
Biotin |
|
Vitamín C |
|
Vitamín E |
|
Jód |
|
Železo |
|
Hořčík |
|
Niacin (B3) |
|
Kyselina pantotenová (B5) |
|
Zinek |
|
Bílkoviny -Kolagen |
|
Kyselina hyaluronová |
|