Strie jsou kosmetickým strašákem žen i mužů. U koho se nejčastěji projevují, proč vznikají a jakou péčí o pokožku jim lze předcházet? Víte, že existuje více typů strií? Vše se dozvíte v článku.
Obsah:
Co to jsou strie a jak vznikají? Jak poznat začínající strie?
Strie (neboli pajizévky) jsou spolu s celulitidou a vráskami největší strašáci, co se dogma krásy týká. Kůže je sama o sobě velmi pružná, ale i tak má své limity. Za pružnost zodpovídá zejména vrstva kůže, které se v odborné terminologii říká dermis – škára. V této vrstvě jsou kolagenní i elastinová vlákna. Ta právě umožňují kůži, aby se rozpínala a následně vracela do původního stavu.
Pokud ovšem dojde k nadměrnému namáhání pokožky vlivem obezity nebo třeba těhotenství, kůže nevydrží a na úrovni epidermis (nesvrchnější vrstva) povolí. Dojde k určitému druhu praskliny, kdy v této oblasti není sít kolagenní a elastinových vláken dostatečně hustá.
První fáze pajizévky je červená nebo nafialovělá jizva. Kůže je v této fázi velmi citlivá a ze všeho nejvíce by měla být chráněna před sluncem. Časem se jizva zhojí a zesvětlá do odstínu o trochu světlejšího, než je kůže sama.
Strie jako takové nejsou nijak nebezpečné. Jde spíše o estetické hledisko, které ženy i muže motivuje k tomu tento „defekt“ kůže řešit nebo mu ideálně předcházet.
Proč ke striím dochází?
Kůže určitým způsobem povolí a vznikne strie v situaci, kdy je váhový přírůstek tak rychlý, že se kůže nestihne na novou situaci adaptovat. K takovým situacím dochází v při dospívání, v těhotenství nebo během intenzivního cvičení a budování svalové hmoty.
Ale i naopak – strie mohou vzniknout, když kila rychle ubydou. Kůže se nestihne stáhnout na „menší tělo“ a najednou se objeví strie, které byly dosud vypnuté a téměř neviditelné.
Posledními důvody vzniku strií může být genetická výbava, hormonální změny nebo užívané léky. Kortikoidy mohou mít vliv na ztenčení kůže a snížení tvorby kolagenu. Nedostatek kolagenních vláken znamená menší pružnost kůže a větší náchylnost ke vzniku pajizévek.
Druhy strií
Druhy strií rozlišujeme podle důvodu jejich vzniku.
Strie Distensae: Strie na prsou, strie na zadku, strie na stehnech, na nohách, strie na břiše a strie bocích
Tento druh strií vzniká převážně vlivem rychlého nárustu váhy. Může se tak stát vlivem změny těla v pubertě nebo nezdravým životním stylem – obezitou. Jizvy v tomto případě směřují z vrchu dolů. Strie mohou být čerstvé – červené, nebo zhojené – světlejší než zbytek pokožky.
Strie Rubra – červené strie, fialové strie
Rubra znamená latinsky červená. Nově vzniklá strie je určitý typ nezhojené jizvy. Prosvítají podkožní vrstvičky, které jsou velmi citlivé a nechráněné. Po 7 až 12 měsících začnou ztrácet barvu a mohou zbělat nebo zčernat, v závislosti na individuální pigmentaci kůže. Strie v této fázi je ještě možné hojit a zmírnit tak jejich finální vzhled. Stimulace produkce kolagenu v příslušných oblastech může drasticky snížit budoucí aspekt strií. Stejně tak lokální krémy podporující regeneraci kůže mohou být velmi účinným způsobem, jak se zbavit tohoto typu strií.
Strie Alba – bílé strie
Striae alba je zralé stádium strie distensae. Po několika měsících se strie rubra přemění na strie Alba. Strie alba jsou bílé a jsou nejtěžší na léčbu, protože tkáň jizvy už není „živá“. Některé klinické studie ukazují že tyto jizvy je možné zmírnit ošetřením, které se skládá z kombinace Frakcionovaného mikrojehličkového laseru a frakčního CO2 laseru.
Strie Gravidarum: Těhotenské strie na břiše a prsou
Pokožka je v těhotenství vystavena silnému tlaku a tahu z důvodu růstu miminka, nalévání prsou i souvisejícímu přibývání na váze. Se striemi se po porodu potýká více než polovina žen. Tento druh strií je hlubší než běžný typ strií.
Těhotenské strie se tvoří obvykle po 24. týdnu. Svůj podíl na jejich vzniku mají i hormonální změny, rychlý růst dělohy, nárust váhy a změna struktury a produkce kožního kolagenu. Kombinace intenzivního napínání kůže v kombinaci s poklesem její pružnosti oslabením kolagenu, je ideální půda pro vznik strií. Poraďte se proto se svým lékařem ohledně kolagenového nápoje, který by současně zmírnil vypadávání vlasů a a posílil lámavé nehty.
Strie Atrophicans
Striae Atrophicans jsou zvláštním typem strií, které jsou následkem užívání některých léků poškozujících kůži nebo chronickými onemocněními. Jsou mnohem větší než běžné strie. Mohou se objevit na břiše, bocích, stehnech, ramenou, hrudníku nebo zádech. Strie mohou být způsobené kortikoidní léčbou, užíváním steroidů nebo vlivem Coushingova syndromu.
Strie Caerulea
Vyzrálé pajizévky, které vnikají na kůži tmavšího typu.
Jak na strie, aneb co na strie hlavně v těhotenství pomáhá?
Při rychlé změně hmotnost mění tělo svůj tvar, kůže se napíná a elasticita kůže dosahuje maximální mechanické hranice. Jakmile se to stane, způsobí to rozpad kolagenu v dermis. Když dojde k poškození dermis, náš organismus nastartuje ozdravný proces a jediný způsob, jak to umí jsou strie, které jsou technicky jizvy. Časem vyblednou (cca po půl roce), ale nikdy nezmizí úplně.
Z předchozího je tedy jasné, že hlavním bodem, kdy se rozhoduje, zda strie vznikne nebo nevznikne je odolnost kůže vůči napínání. Ta je ovlivněna kvalitou sítě kolagenních vláken. Hustotu a sílu kolagenních vláken můžeme podpořit, pokud tělu zajistíme dostatečný příjem kolagenu. Zejména tedy v situacích, kdy očekáváme, že kůže bude pod větším náporem než jindy – intenzivní hubnutí, těhotenství, posilování atd.
Vybírejte kolagenové doplňky stravy pečlivě – ideální je hydrolyzovaný mořský kolagen, který má krátké řetězce, malou molekulární hmotnost a vysoké procento vstřebávání do měkkých tkání – tedy právě do kůže. Silná výbava kolagenními vlákny má také vliv na to, jak zjevná nebo neviditelná bude případná celulitida. Používejte kvalitní kosmetiku – ideálně tělové mléko s kolagenem, kyselinou hyaluronovou a mandlovým olejem.
Jak striím předcházet?
Jako u vrásek a celulitidy, ani se striemi to není jinak. Nejdůležitější je prevence. Tedy dělat maximum, abychom pokožku nepřetěžovali a pokud je to nevyhnutelné, tak jí dali tu nejlepší podporu proto, aby zátěž ustála.
Jak na to? Mějte pod kontrolou hladinu kolagenu v těle. Dodržujte zdravý životní styl. Pokožku dostatečně hydratujte – jak formou pitného režimu, tak zásobováním pleti kyselinou hyaluronovou.
Pokud čekáte miminko, nebo se chystáte na soutěž v kulturistice a víte, že u vás dojde k rychlému váhovému nárůstu, soustřeďte se i na masáž kůže a kvalitní kosmetické produkty s kolagenem. Dopřejte kůži i jemný peeling, aby šla péče přímo k čerstvým kožním buňkám, nikoliv k těm odumřelým.
Dostatečné prokrvení a zásobování vitamíny pokožce pomůže přečkat toto náročné období. Velmi vhodné je přijímat dostatek vitamínu C, který podporuje vlastní tvorbu kolagenu. Zamezíte tak nejen striím, ale i vráskám a celulitidě.
Celulitida a strie
Celulitida znamená nárůst tukových buněk, které potom vytváří nevzhledné bouličky a prohlubně na kůži. Hlavně se to děje v oblasti stehen, boků a zadku. Celulitidu je možné zmírnit. Celulitida ani strie se neřadí mezi kožní nemoci. Jde pouze o běžný projev fungování kůže, která se všemožně snaží přizpůsobit našemu životnímu stylu tak, aby nás i nadále pečlivě chránila.
Strie u mužů
Strie nejsou pouze ženskou doménou. Potrápit umí i muže. Nejčastějšími spouštěči vzniku strií je v mužském světě například:
- Rychlý růst v pubertě
- Rychlé nabrání na váze vlivem změny životního stylu
- Kulturistika a vzpírání
- Užívání steroidů
Mylným názorem je, že strie jsou způsobeny „popraskáním“ kůže. Strie jsou skutečně způsobeny hormonální nerovnováhou. Glukokortikoidní hormony ovlivňují růst elastinu a kolagenu v dermis. Nerovnováha způsobuje zhoršení tvorby kolagenu a elastinu. Pokožka se stává slabší a křehčí a to zejména v oblastech těla, kde je růst největší: břicho, hrudník, ramena, hýždě, paže, atd. Takže ve skutečnosti se kůže netrhá, ale roste. Bohužel se tak děje s nedostatečným množstvím „stavebního materiálu“.
Strie v pubertě – potrápit může i děti a náctileté
Dívky se mění v ženy, dochází k hormonálním změnám a zrychlení ukládání tuku v partiích jako jsou prsa, boky, stehna a zadek. U chlapců se strie mohou projevit na zadku, bocích, zádech, ale i pažích. Intenzita vzniku strií je většinou geneticky daná. Dopad hormonální bouře na kůži je možné zmírnit. Zajistěte svému dítěti kvalitní kosmetiku – např. s obsahem mandlového oleje. Pokožka se musí masírovat, aby se zvýšilo prokrvení a kůže byla na změny připravená a odolnější. U náctiletých je vhodné veškeré doplňky stravy konzultovat s jejich pediatrem. Ale kolagen i kyselina hyaluronová jsou látky tělu vlastní, nebezpečí u nich nehrozí. V neposlední řadě je nutné pohlídat zdravou životosprávu dítěte. Dostatečný pohyb a pitný režim.
Odstranění strií – nejlepší krém na strie a jizvy?
Pokud jste na problémových partiích objevila strie, určitě hledáte způsob, jak je šikovně odstranit ze své pokožky. S jizvami se nejlépe nakládá, dokud jsou „čerstvé“ a růžové. Pomáhají masáže a kosmetika, která podporuje posílení pleti. Dejte si pozor, aby kosmetika nebyla plná jen ropných derivátů a glycerinu, ale hledejte složení s přírodními oleji, kolagenem a kyselinou hyaluronovou. Jsou to totiž základní stavební prvky pleti, které potřebujeme, aby se strie co nejlépe zahojily a ideálně zmizely.
Pokud jsou jizvy už světlé a zhojené, je vhodné navštívit dermakliniku. Léčba strií je obtížná a neexistuje žádná jedinečná metoda, která by sama byla 100% účinná. Používají se lasery, fototerapie, chemický peeling, implantáty, laserová lipolýza, radiofrekvence, mikrodermabraze. Strie se léčí i topickými léky. Což už je ale otázka na dermatologa.