Obsah:
dTest – kolagen
Kolagen je oblíbeným doplňkem stravy, který slibuje zlepšení vzhledu a zdraví pokožky. Nicméně nedávné závěry testů zveřejněné spotřebitelskou organizací dTest ukázaly, že mnoho výrobců kolagenových tablet klame spotřebitele ohledně účinnosti svých produktů.
Kritéria, která byla údajně posuzována:
- Množství kolagenu v produktu
- Sdělení jasného původu kolagenu
- Přítomnost aktivních složek, které podporují tvorbu kolagenu
- Kvalita zpracování a výroby produktu
- Bezpečnost a nežádoucí účinky při užívání pro některé osoby
Další bod, který test hodnotil byl samozřejmě účinek kolagenu.
Dle zprávy dTestu nejsou účinky kolagenu na pokožku, vlasy a nehty podloženy vědeckými studiemi. Tady si dovolíme nesouhlasit – nezávislé klinické studie jsou součástí tohoto článku. Další bod rozporu je, že aminokyseliny, z nichž se kolagen skládá, jsou sice obsaženy v běžné stravě, ale ne v takovém množství, aby měly vliv na zpomalení stárnutí kůže. Kolagen v pleťových krémech a mastech může pomoci pouze s hydratací pokožky. S tímto závěrem souhlasíme. Je to způsobeno vysokou molekulární hmotností kolagenu. Důležité je ovšem kompletní složení krému nebo séra. Kolagen zde svou roli hraje, nikoliv ale stěžejní.
Test kolagenu na pleť a nezávislé klinické studie
Přemýšlíte o kolagenových doplňcích stravy a nejste si jistí, jestli to má smysl? Pak uvítáte následující informace. V posledních letech byly provedeny nezávislé klinické studie, aby bylo možné zjistit, zda kolagen opravdu může pomoci s omlazením pleti a posílení kůže, nehtů a vlasů. Už jen množství uvedených provedených klinických studií mluví jasně. Doplňování kolagenu má pro udržení vitality pleti rozhodně smysl!
Klinické studie a testy – kolagen na vrásky
Kolagen je prospěšnou látkou pro pleť a v posledních letech se stal populárním ingrediencí v kosmetických produktech a doplňcích stravy. Nicméně, přestože se o jeho účincích mluví hodně, mnozí se ptají, zda kolagen opravdu funguje. Pro tento účel byly provedeny nezávislé klinické studie, které zkoumaly vliv kolagenu na hydrataci, elasticitu a vyhlazení vrásek. V této kapitole najdete odkazy na výsledky těchto studií a názor si hravě uděláte sami.
➡ Perorální užívání kolagenových peptidů významně zvýšilo hydrataci pokožky po 8 týdnech užívání. Hustota kolagenu v dermis se výrazně zvýšila a fragmentace kolagenové sítě v dermis se výrazně snížila již po 4 týdnech suplementace. Oba účinky přetrvávaly i po 12 týdnech. Experimenty ex vivo prokázaly, že kolagenní peptidy indukují tvorbu kolagenu… Klinická studie.
➡ Studie ukazuje, že perorální doplněk stravy obsahující hydrolyzovaný kolagen, kyselinu hyaluronovou a základní vitaminy a minerály vede k výraznému zlepšení hloubky vrásek. Je také schopen vyvolat znatelné zlepšení pružnosti a hydratace pokožky. Klinická studie.
➡ Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo 69 žen ve věku 35-55 let náhodně vybráno k podávání 2,5 g nebo 5,0 g hydrolyzovaného kolagenu nebo placeba jednou denně po dobu 8 týdnů. Na konci studie vykázala elasticita pokožky v obou skupinách s dávkováním hydrolyzovaného kolagenu statisticky významné zlepšení ve srovnání s placebem. Klinická studie.
➡ Klinicko-dermatologický aplikační test na ženách ve věku 40-55 let od Dermatest, Německo. Mořský kolagen byl velmi dobře snášen a vedl k významnému zvýšení vlhkosti pokožky, přičemž vykazoval průměrné zlepšení o 34,8 % a nejvyšší na 80,1 %. Test.
➡ Požívání bioaktivní kolagenních peptidů (dále BCP) podpořilo statisticky významné snížení objemu očních vrásek (p < 0,05) ve srovnání se skupinou užívající placebo po 4 a 8 týdnech (20 %) užívání. Navíc byl po 8 týdnech užívání zjištěn statisticky významně vyšší obsah prokolagenu typu I (65 %) a elastinu (18 %) u dobrovolníků užívajících BCP ve srovnání s pacienty užívajícími placebo. Závěrem lze říci, že naše zjištění prokazují, že perorální příjem bioaktivních kolagenních peptidů snížil výskyt kožních vrásek a měl pozitivní vliv na syntézu dermální matrix. Klinická studie.
Testy kolagenu na pleť
➡ Objektivní dermatologická měření, jako je kutometrie a korneometrie, prokázala, že perorální kolagenové peptidy spolu s dalšími dermonutrienty po třech měsících užívání výrazně zlepšují hydrataci, pružnost a hustotu pokožky. Kromě toho a v souladu s objektivními měřeními dospěli účastníci studie ve svém subjektivním hodnocení k závěru, že se vzhled jejich pleti výrazně zlepšil. Klinická studie.
➡ Ve srovnání se skupinou s placebem byly hodnoty hydratace kůže po 6 týdnech a 12 týdnech významně vyšší ve skupině s nízkomolekulárními kolagenní peptidy (dále LMWCP). Po 12 týdnech se ve skupině LMWCP ve srovnání s placebovou skupinou významně zlepšilo skóre vizuálního hodnocení a tři parametry vrásnění kůže. Tyto výsledky naznačují, že kolagenní peptidy lze použít jako zdravotní funkční složku potravin ke zlepšení hydratace, pružnosti a vrásčitosti lidské pokožky. Klinická studie.
➡ Kolagenní hydrolyzát s vyšším obsahem bioaktivních kolagenních peptidů vykazoval významné a výraznější zlepšení než kolagenní hydrolyzát s nižším obsahem bioaktivních kolagenních peptidů a to v oblasti vlhkosti, elasticity, vrásek v obličeji ve srovnání se skupinou s placebem. Klinická studie.
➡ Studie prokázala, že používání kolagenu vedlo ke snížení suchosti pokožky, objemu vrásek a jejich hloubky v oblasti nosu a úst už po 6 týdnech užívání. Klinická studie.
➡ Na konci studie vykazovala elasticita kůže v obou skupinách s dávkováním 2,5 – 5 g hydrolyzovaného kolagenu statisticky významné zlepšení ve srovnání s placebem. Po 4 týdnech následné léčby byla u starších žen zjištěna statisticky významně vyšší úroveň elasticity kůže. Klinická studie.
➡ …z těchto systematických přehledů vyplynulo, že perorální podávání hydrolyzovaného kolagenu zlepšuje klinické projevy zdraví kůže. Téměř všechny zahrnuté studie uváděly příznivé účinky suplementace kolagenem a v tomto ohledu nebyly mezi studiemi zjištěny žádné rozpory. Klinická studie.
➡ …výsledky jsou slibné pro krátkodobé i dlouhodobé užívání perorálních kolagenových doplňků při hojení ran a stárnutí kůže. Perorální kolagenové doplňky také zvyšují elasticitu, hydrataci a hustotu kolagenu v kůži. Klinická studie.
➡ Metaanalýza 26 randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících 1721 účastníků prokázala, že doplňování hydrolyzovaného kolagenu významně zlepšuje hydrataci a pružnost pokožky. Studie zahrnovaly měření struktury kůže před a po suplementaci, které prokázaly zvýšenou hustotu dermálního kolagenu a snížení hloubky vrásek v průběhu času.. Klinická studie.
➡ Studie Borumanda a Sibilly na 294 dobrovolnících hodnotila účinky kolagenového doplňku složeného z hydrolyzátů rybího kolagenu, kyseliny hyaluronové, vitaminů a minerálů. Výsledky ukázaly výrazné zvýšení hustoty dermálního kolagenu a pevnosti pokožky po 12 týdnech, přičemž došlo k výraznému zlepšení textury a hydratace pokožky. Klinická studie.
➡ Výzkum provedený Prokschem a spol., kterého se zúčastnilo 114 žen, zjistil, že perorální požití kolagenových peptidů vedlo ke snížení objemu vrásek a zvýšení produkce prokolagenu typu I a elastinu. Průřezové snímky kůže ukázaly zlepšení obsahu kolagenních vláken a elasticity kůže po osmi týdnech užívání doplňků stravy. Klinická studie.
➡ klinická studie zahrnující perorální užívání kolagenových peptidů po dobu 12 týdnů prokázala významné zlepšení hydratace a pružnosti pokožky a snížení jejího vrásnění. Studie použila vysokofrekvenční ultrazvuk k vizualizaci změn v echogenitě kůže, což potvrdilo zvýšenou hustotu kolagenu a sníženou fragmentaci kolagenových vláken. Klinická studie.
➡ Komplexní studie zdůraznila, že denní příjem kolagenních peptidů zvyšuje růst fibroblastů a stimuluje tvorbu nového kolagenu v dermis. To vede k hladší a jemnější pokožce se zlepšenou strukturou a snížením známek stárnutí, což dokazují klinické vizualizační techniky. Klinická studie.
Klinické studie a testy – kolagen a celulitida
Celulitida je problém, který trápí mnoho žen a ačkoli existuje mnoho produktů slibujících zlepšení, účinnost mnohdy zůstává nejasná. V posledních letech se objevila řada klinických studií, které zkoumaly vliv kolagenu na celulitidu a její viditelnost. Tyto studie prokázaly, že kolagen může skutečně pomoci s redukcí celulitidy a zlepšením kvality kůže.
➡ Léčba bioaktivními kolagenními peptidy (BCP) při dávce 2500 mg denně po dobu 6 měsíců vedla u žen s normální hmotností <strong>ke statisticky významnému snížení stupně celulitidy a snížení zvrásnění kůže na stehnech</strong> (P < 0,05). Kromě toho se ve srovnání s placebem významně zlepšila hustota podkoží (P < 0,05). Na základě současných údajů lze tedy konstatovat, že dlouhodobá léčba perorálně podávaným BCP vede ke zlepšení celulitidy a má pozitivní vliv na zdraví pokožky. Klinická studie.
➡ Klinická studie zaměřená na kolagenová vlákna v celulitidových jamkách pomocí mechanických, chirurgických nebo enzymatických přístupů naznačují, že strategie zaměřená na kolagenová vlákna je strategií, která s největší pravděpodobností <strong>zajistí trvalé zlepšení povrchové linie kůže a vzhled celulitidy. Klinická studie.
➡ Studie publikovaná v časopise Bioactive Collagen Peptides zkoumala účinky bioaktivních kolagenových peptidů na celulitidu u 105 žen s mírnou celulitidou na stehnech. Ženy užívaly denně 2,5 g kolagenových peptidů po dobu šesti měsíců. Výsledky ukázaly statisticky významné snížení stupně celulitidy a zlepšení profilu pokožky a hustoty dermis, zejména u žen s normální hmotností (BMI < 25). U žen s nadváhou byl pozorován pozitivní trend, ale výsledky nebyly statisticky významné během šesti měsíců. Klinická studie.
➡ Studie publikovaná v časopise Polymers hodnotila účinky hydrolyzovaného kolagenu na zdraví pokožky. Výsledky ukázaly, že orální suplementace kolagenovými peptidy vedla k výraznému zlepšení hydratace pokožky, zvýšení hustoty kolagenu v dermis a snížení fragmentace kolagenové sítě v pokožce. Klinická studie.
➡ Další studie zkoumající vliv kolagenu na celulitidu prokázala, že pravidelné užívání kolagenových doplňků může zlepšit celkový vzhled pokožky, zvýšit její pevnost a snížit viditelnost celulitidy. Tyto účinky jsou obvykle pozorovány po několika měsících pravidelného užívání kolagenových peptidů . Klinická studie.
Klinické studie a testy – kolagen na lámavé nehty
Mnoho žen trpí problémy s třepením a lámáním nehtů. Klinické studie zkoumají vliv kolagenu na zdraví a pevnost nehtů. Jak kolagen pomáhá s tímto problémem si můžete přečíst v následujícím textu.
➡ Léčba bioaktivními kolagenovými peptidy podpořila 12% zvýšení růstu nehtů a 42% snížení četnosti lámání nehtů. Kromě toho 64 % účastníků dosáhlo celkového klinického zlepšení lámavých nehtů a 88 % účastníků zaznamenalo zlepšení 4 týdny po léčbě. Většina účastníků (80 %) souhlasila s tím, že používání BCP zlepšilo vzhled jejich nehtů, a byla s provedením léčby zcela spokojena. Klinická studie.
➡ Studie publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology ukázala, že denní příjem 2,5 gramů specifických kolagenových peptidů po dobu 24 týdnů vedl k výraznému zlepšení růstu nehtů o 12 % a snížení lámavosti nehtů o 42 %. Výzkum byl proveden na 25 zdravých ženách a prokázal klinické zlepšení ve stavu křehkých nehtů. Klinická studie. Klinická studie.
➡ Studie naznačují, že užívání kolagenových doplňků může podpořit růst nehtů a zvýšit jejich pevnost, čímž se snižuje jejich křehkost a lámavost. Denní příjem kolagenových peptidů může rovněž přispět ke zlepšení celkového vzhledu nehtů Klinická studie.
➡ Hydrolyzovaný kolagen, který je rozložen na menší molekuly, se snadněji vstřebává do krevního oběhu a může stimulovat tělo k rychlejší syntéze kolagenu. To může vést k lepším výsledkům v oblasti zdraví nehtů, stejně jako ke zlepšení elasticity a hydratace kůže. Klinická studie.
Klinické studie a testy – kolagen proti vypadávání vlasů
Mnoho žen trápí slabé vlasy nebo jejich přílišné vypadávání. Klinické studie se zaměřily i na tento problém. Jak kolagen pomáhá proti padání vlasů si můžete přečíst v následujícím textu.
➡ Řídnutí a vypadávání vlasů jsou výraznými známkami stárnutí. Stárnutí kmenových buněk vlasových folikulů způsobuje postupnou miniaturizaci vlasových folikulů a nakonec ztrátu vlasů. Analýza života kmenových buněk vlasových folikulů odhalila, že s věkem klesá obsah kolagenu v nich. Proces stárnutí vlasových lůžek lze tedy rekapitulovat jako nedostatek kolagenu. Jeho opětovným navýšením je možné vlasové folikuly posílit a řídnutí vlasů zastavit nebo zpomalit. Klinická studie.
➡ Studie publikovaná v Marine Drugs zkoumala rybí kolagenový hydrolyzát a jeho účinky na zdraví vlasů a pokožky. Výsledky ukázaly, že kolagen snižuje oxidační stres a zánět, což podporuje růst vlasů a zlepšuje zdraví pokožky. U subjektů, které dostávaly kolagen po dobu šesti týdnů, bylo pozorováno zlepšení růstu vlasů, jejich tloušťky, délky a hustoty. Klinická studie.
➡ Studie o kolagenových peptidech, provedená na 60 zdravých ženách, prokázala, že denní suplementace kolagenem vedla k nárůstu mechanické pevnosti vlasů o 13 %. Tento efekt byl přisuzován zlepšení vlastností vlasového kortexu, což je zvláště prospěšné pro stárnoucí vlasy. Klinická studie.
➡ Výzkum publikovaný na CASI.org ukázal, že kolagen může ovlivňovat proteiny spojené se zdravím buněk a kůže, jako jsou IGF-1 a VEGF, které jsou klíčové pro diferenciaci vlasových folikulů. Bylo zjištěno, že kolagen a jeho fragmenty mohou podporovat růst vlasových folikulů a zdravé obnovování tkání. Klinická studie.
➡ Podle studie publikované v Live Science může kolagen poskytovat stavební bloky potřebné pro tvorbu keratinu, hlavní složky vlasů. Kolagenové doplňky mohou také bojovat proti volným radikálům, které mohou poškozovat vlasové folikuly, a tím podporovat zdravější a silnější vlasy. Klinická studie.
Klinické studie a testy – kolagen na klouby
Mnoho lidí trápí bolavé klouby a jejich omezená hybnost. Obzvláště kolagen typu II se jeví jako surovina, která může lidem s těmito potížemi ulevit.
Jak kolagen pomáhá s tímto problémem si můžete přečíst v následujícím textu.
➡ Studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Orthopaedics zkoumala účinky nativního kolagenu typu II (UC-II) na symptomy osteoartrózy kolena. Účastníci užívající UC-II vykazovali významné snížení bolesti, ztuhlosti a zlepšení fyzických funkcí ve srovnání s placebem a srovnávací skupinou užívající glukosamin a chondroitin. Klinická studie. Klinická studie.
➡ Studie v časopise Nutrients prokázala, že specifické bioaktivní kolagenové peptidy (CP-G) vedly k významnému snížení bolesti spojené s fyzickou aktivitou u mladých dospělých trpících diskomfortem v kolenním kloubu po 12 týdnech užívání .Klinická studie. Klinická studie.
➡ Výzkum publikovaný v časopise Nutrition Journal zkoumal účinky UC-II na příznaky osteoartrózy kolena. Účastníci, kteří užívali UC-II, vykazovali lepší funkci kloubů a nižší míru bolesti ve srovnání s placebem, což naznačuje, že UC-II může být efektivní při zlepšování zdraví kloubů a snižování symptomů osteoartrózy. Klinická studie.
➡ Další studie v časopise Nutrients naznačuje, že kolagen může přispět ke zlepšení kvality života pacientů s osteoartrózou díky snížení bolesti a zlepšení funkce kloubů. Účastníci studie zaznamenali významné zlepšení v různých aspektech kvality života, včetně mobility a fyzické funkce. Klinická studie.
Nejlepší kolagen – test mořského kolagenu, recenze
Produkce vlastního kolagenu v těle klesá po určitém věku, což může vést k nedostatku kolagenu již kolem čtyřicítky. Tento nedostatek může mít různé projevy, jako například stárnutí pokožky, vznik vrásek, suchost pokožky nebo lámání nehtů. Studie ukazují, že po 25. roce života se tvorba vlastního kolagenu snižuje o 1 až 1,5% ročně, což může mít negativní dopad na celkovou kvalitu pokožky, vypadávání vlasů a třepení nehtů i vznik pigmentových skvrn.
Hydrolyzovaný mořský kolagen má výhodu v tom, že se vstřebává až 1,5krát účinněji než kolagen z jiných zdrojů, jako jsou hovězí nebo vepřový. Díky této vlastnosti může být hydrolyzovaný mořský kolagen účinnější při podpoře zdraví pokožky, vlasů a kloubů.
Tabulka: Kritéria hodnocení kolagenu
Kritérium hodnocení | Popis |
Druh kolagenu | Kolagenové peptidy z rybího kolagenu jsou vstřebávány rychleji a účinněji než kolagen z vepřového nebo hovězího masa |
Typ kolagenu | Kolagen typu I je nejvhodnější pro regeneraci pleti |
Molekulární hmotnost | Nízká molekulární hmotnost (asi 3000 Da) zaručuje lepší vstřebávání a účinnost kolagenu |
Koncentrace kolagenu | Vyšší koncentrace kolagenu (ideálně 5000 mg na denní dávku) zaručuje lepší účinky na pleť |
Příchutě a barviva | Kolagen bez sladidel a barviv je pro tělo přínosný a bezpečný |
Spoustu konkrétních recenzí a zkušeností reálných osob si můžete přečíst v článku, který se věnuje tématu, jak vybrat ten nejlepší kolagen na pleť.