Kyselina hyaluronová je stálice na nebi kosmetického průmyslu desítky let. Není to módní výstřelek nebo hit. Je to ověřená substance, která má prokazatelné účinky na tolik žádané omlazení pleti a vyhlazení vrásek. Víte, jak kyselina hyaluronová funguje a na co si při nákupu dávat pozor?
Co je to kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je polysacharidová molekula (velký a složitý uhlohydrát), známá též jako hyaluronan. Je to látka, kterou vytváří naše buňky a je tedy našemu tělu vlastní. Stejně jako kolagen a elastin je jednou z hlavních stavebních kamenů pojivové tkáně obklopující kožní buňky. Hyaluronan dodává pokožce hydrataci a pevnost. Stejně jako u kolagenu produkce a hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s věkem. Pleť tedy funguje s menším množstvím vody, je křehčí, našedlá a vznikají vrásky. Dobrou zprávou ovšem je, že se tento proces dá zpomalit.
Typy kyseliny hyaluronové
Není kyselina, jako kyselina. Kyselina hyaluronová má různou molekulární hmotnost. Laicky si to můžete představit jako hrubost písku. Vysoká molekulární hmotnost je štěrk, nízká molekulární hmotnost je lehounký píseček jemný jako hladká mouka. Jen se ta představa musí převést do stupnice nikoliv milimetrů, ale daltonů a kilo daltonů.
A když si představujete písek, tak si svoji pleť představte jako síto. Síto, kterým propadnou jen malinké částečky. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová (např. nad 2300 kDa) tak působí na povrchu pokožky, zatímco nízká (150 KDa a méně) prostupuje do nižších vrstev a ovlivňuje vzhled pokožky intenzivněji. Má vliv na její fungování. Vysokomolekulární i nízkomolekulární kyselina hyaluronová působí na pleť každá jinak, benefity ale pleti přináší v jakékoliv formě.
Kyselina hyaluronová vysokomolekulární a středněmolekulární
Větší molekuly mají delší řetězce. Obrazně – hrubší písek zůstane v sítu. Tedy na povrchu pleti. Pro snadnou představu si svrchní kožní buňky s nedostatkem hydratace představte jako neuvařenou špagetu. Suchá, křehká, tenká. Lehce a nevratně se zlomí, tedy vznikne vráska. Pleť po dávce kvalitní kyseliny hyaluronové by se dala připodobnit ke špagetě uvařené. Naducaná, měkká, ohebná, vyplněná. Princip efektu nasáknutí vodou funguje všude velmi podobně.
Vysokomolekulární kyselinou se postaráte o jemné vrásky. Kyselina hyaluronová o molekulární velikosti kolem 2300 kDa pečuje o rohovou vrstu kůže, tedy stratum corneum. Je to vrstva odumírajících buněk a jde tedy spíš o vzhled než o ovlivnění fungování pleti.
O něco hlouběji, ale stále se pohybujeme v epidermis – tedy v horní vrstvě pokožky, se dostane kyselina s velikostí kolem 500 kDa.
Kyselina hyaluronová nízkomolekulární
Jak už jsme uvedla výše, nízkomolekulární kyselina hyaluronová má částice až 40x menší než ta vysokomolekulární. V praxi to znamená, že molekuly proniknout skrze mrtvé povrchové kožní buňky hlouběji do epidermální vrstvy pleti. Ale proto, že naše pleť je současně našim štítem, tak se jinam než do „štítu“ kyselina hyaluronová aplikovaná povrchově nedostane. Má ovšem dobrý dopad na hlubší vrásky, které „nabobtnají“ a pleť vypadá vyhlazeně.
Pro působení kyseliny hyaluronové v dermis – tedy ve škáře, kde se dějí všechny zázraky od zrodu nového vlasu po život kolagenních a elastinových vláken, je nutné jít jinou cestou. A to buď pomocí injekcí nebo vnitřně díky kvalitním doplňkům stravy s kyselinou hyaluronovou. Do dermis se dostanou i látky v podobě oligosacharidů, které mají molekulární velikost pod 0,5 kDA.
Jaký je rozdíl mezi kyselinou hyaluronovou a hyaluronátem sodným?
S s úctou k celoživotnímu dílu zde použiju vysvětlení přímo od výrobce (Contipro) kyseliny hyaluronové této látky: „Hyaluronát sodný je sůl, která vznikla derivací kyseliny hyaluronové. Hyaluronát sodný byl vytvořen vědci, aby se zvýšila stabilita kyseliny hyaluronové a snížila pravděpodobnost jeho oxidace.“
„Název kyselina hyaluronová se proto v marketingu používá jako synonymum pro soli. V kosmetickém průmyslu v názvosloví INCI kyselina hyaluronová existuje, i v tomto případě se však jedná pouze o synonymum pro soli. Název odkazuje na hyaluronát sodný, který je nejčastěji prodávaným typem soli kyseliny hyaluronové.“
„Mezi kyselinou hyaluronovou a hyaluronátem sodným není ŽÁDNÝ rozdíl ve velikosti molekul. Teoreticky obě molekuly mohou mít široké rozmezí molekulových hmotností. Nicméně kyselina hyaluronová sama o sobě není stabilní a snadno dochází k její degradaci, takže je velmi složité připravit kyselinu hyaluronovou o vysoké molekulové hmotnosti.“
„Názvy kyselina hyaluronová a hyaluronát sodný jsou používány jako synonyma odkazující na hyaluronát sodný a tudíž mezi nimi není žádný rozdíl v jejich fyzikálních, chemických nebo biologických vlastnostech.“
Kyselina hyaluronová – sérum, recenze
Když budete vybírat kosmetiku, chtějte raději doložení o konkrétních názvech patentovaných látek, které krém nebo sérum obsahuje.
V případě Collamedic séra, které obsahuje kolagen a navíc i samostatnou nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou se jedná o tuto látku:
Atecoron: Komplex Atelokolagenu a 0,2 % kyseliny hyaluronové. V podrobnějším produktovém listu této látky se navíc dozvíte, že jde o kombinaci nízko a vysokomolekulární kyseliny hyaluronové vyrobené v Česku.
100% Kyselina hyaluronová – cena
Když je na produktu uvedeno 100% kyselina hyaluronová, znamenalo by to, že v lahvičce není nic jiného, než kyselina hyaluronová. Nebo ne? Ne. Je to velká hloupost a v podstatě klamání zákazníka.
Pokud nevěříte, můžete se podívat na stránky předního výrobce kyseliny hyaluronové (Contipro), kde se v produktovém letáku dozvíte, že pro kyselinu hyaluronovou o molekulární hmotností od 10 kDa po 2,3 MDa pro kosmetické užití je doporučená koncentrace maximálně 0,1 % od každé verze látky.
Konkrétní cena suroviny záleží na její kvalitě, zdroji a molekulární hmotnosti. Také zda je pro kosmetický průmysl, farmaceutický průmysl nebo doplňky stravy.
100% Kyselina hyaluronová – tablety, kapsle, kapky (vnitřně) – recenze
V rozboru klamání zákazníka můžeme pokračovat. Pro názornost uvedu složení nejmenovaného produktu, který v názvu uvádí 100% kyselinu hyaluronovou. Ale podívejme se podrobněji.
INCI (složení): čištěná voda, hyaluronát sodný (kyselina hyaluronová), regulátor kyselosti (kyselina citrónová), konzervanty (sorban draselný, benzoát sodný).
Jedná se sice o produkt ve formě doplňku stravy, který se dávkuje po kapkách do vody, ale i tak se ve finále dozvíte, že obsahuje hlavně vodu a na 1 mililitr 20 mg hyaluronátu sodného. Produkt stojí kolem 1500 Kč a užívat by se měly 3 kapky denně (180 mg kyseliny hyaluronové). Nejlepší doporučení je, číst si pečlivě složení produktu.
Znáte Collamedic kapsle s kyselinou hyaluronovou, kdy v denní dávce přijmete 200 mg této látky? Plus 1000 mg kolagenu. Za skvělou cenu 890 Kč.
Doporučená denní dávka kyseliny hyaluronové
Průměrný člověk má v organismu asi 15 gramů kyseliny hyaluronové. Asi 5 gramů se každý den obmění. Dojde k rozkladu a syntéze. Kyselina hyaluronovou produkují kožní buňky fibroblasty, fibrocyty a kmenové buňky kostní dřeně.
Klinické studie týkající se látky ExceptionHYAL® Star, která je obsažena v Collamedic kapslí s kyselinou hyaluronovou, ukázaly, že užívání 4 kapslí kyseliny hyaluronové vnitřně denně (200 mg) po dobu nejméně 28 dní redukuje drobné vrásky o 20,8 % a hluboké vrásky o 21 %. Hydratace pleti se zlepšila o 9,6 %.
- ExceptionHYAL® Star má mimořádnou schopnost zachycovat a zadržovat vodu. 1 g kyseliny hyaluronové na sebe může navázat kolem 6 litrů vody.
- ExceptionHYAL® Star je kyselina hyaluronová nejnovější generace vyráběná biotechnologií s celým spektrem různých molekulových hmotností od 50 do 3 000 kDA. Toto široké spektrum zajišťuje podporu pojivových tkání ve všech vrstvách kůže.
Nejlepší kyselina hyaluronová na pleť – účinky
Jak už jsem zmínila, hlavní funkcí kyseliny hyaluronové je schopnost na sebe vázat vodu. Dostatečná hydratace pleti zajišťuje její pružnost, jas a spolehlivou ochrannou bariéru. Hydratovaná pleť je méně náchylná na vznik vrásek. Proto je kyselina hyaluronová v kosmetickém světě oslavována nejen jako hlavní složka krémů a sér, ale i jako cenná součást nutrikosmetiky – tedy doplňků stravy jejichž cílem je zajistit zdraví a krásu pleti.
Nejlepší kyselina hyaluronová je taková, která má přesně tu molekulární hmotnost, kterou si přejete. Chcete pečovat o jemné povrchové vrásky? Chtějte vysokomolekulární kyselinu. Chcete pleť restartovat v hlubokých vrstvách? V takovém případě sáhněte po nízkomolekulární kyselině hyaluronové.
A kosmetickou péči doplňte potravinovým doplňkem, které obsahuje nejméně 200 mg kyseliny hyaluronové na den. Vhodné je se i zaměřit na původ kyseliny hyaluronové. Čínský trh je ekonomicky dostupnější, ale často chybí důležité certifikáty kvality a není příliš možné zkontrolovat kvalitu produkce.
Kyselina hyaluronová injekce (rty)
Berete omlazení pleti opravdu vážně? Kyselina hyaluronová je dermatology ověřenou složkou dermálních injekcí používaných k vyplnění mimických vrásek nebo ke zvětšení rtů. Efekt vydrží cca 2 roky, než se kyselina přirozeně vstřebá do těla.
Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky nejsou v podstatě žádné, protože se jedná o látku, která je našemu tělu vlastní. Jediné, co může pozlobit je stav kůže po dermální injekci. V místě vpichu můžete pozorovat zarudnutí, malé modřinky a oblast může malinko bolet nebo být citlivá. To vše ale odezní do pár dní.
Nejlepší na vrásky – kolagen a kyselina hyaluronová?
Toto duo je pro omlazení základním receptem. Jediný způsob, jak udržet pleť vypadat mladistvě, je doplňovat jí vše, co v mládí měla. Není to složité. Kyseliny hyaluronová a kolagen jsou základní prvky naší pleti. Kolagen vybírejte mořský a v množství cca 5000 mg na den. Podpořit tvorbu kolagenu můžeme přijímáním vitamínu C. Kyselinu hyaluronovou chtějte ve více molekulárních velikostech, aby mohla pečovat o všechny vrstvy kůže. Obě látky hledejte v kosmetice i v doplňcích stravy.
Je to snadné…
Pleť bude vypadat mladě, pokud jí dodáte vše, co v mládí měla. Tedy dostatek kolagenu i kyseliny hyaluronové.
Zkušenosti našich uživatelek si můžete prostudovat hlavně na sociálních sítích – na Facebooku a Instagramu.