Co může způsobit nedostatek kolagenu? A jaké jsou příznaky? Pokud nemáte dostatek kolagenu v těle, obvykle pociťujete známky stárnutí. To může zahrnovat nové a nové vrásky, ochablou kůži, svalovou slabost, bolavé klouby, slabé kosti, lámavé vlasy a nehty a nevýraznou pleť. Jak hladinu kolagenu navýšit? Dozvíte se v článku.
Kolagen a jeho vliv na zdraví
Kolagen je nejhojnější bílkovinou v lidském těle. Tvoří se prostřednictvím řetězců aminokyselin, které fungují jako stavební kameny pro celé tělo. Kolagen se vyskytuje v kůži, šlachách, kostech a pojivové tkání. Produkce kolagenu je nezbytná pro celkové zdraví našeho těla
Pokud jde o naši pokožku, kolagen zlepšuje elasticitu, udržuje pokožku „nadýchanou“ a pomáhá jí zářit. Bohužel, jak stárneme, vlastní tvorba kolagenu se zpomaluje a tím se hladina kolagenu snižuje. Jakmile dosáhneme 20 let, začneme produkovat přibližně o 1 % kolagenu ročně méně.
Konzumace potravin bohatých na kolagen a užívání kolagenového doplňku může pomoci vyřešit některé ze zdravotních problémů. Zdrojem kolagenu, který lidem pomáhá, jsou zvířata. Existuje kolagen mořský, hovězí, vepřový a kuřecí. Čtěte dál, abyste se dozvěděli, co se může stát, pokud máte kolagenu nedostatek, a co můžete udělat, abyste to napravili.
Potraviny bohaté na kolagen a vznik nedostatku kolagenu při běžném stravování
Můžete mít vaše tělo nedostatek kolagenu? Ano, může. Kolagen je jednou z nejdůležitějších bílkovin v našem těle a je nezbytný pro spoustu tělesných funkcí. Pokud nejíte dostatek potravin bohatých na bílkoviny a aminokyseliny, může to ovlivnit vaši fyzickou kondici.
Stejně tak, pokud jíte nezdravou stravu, může to radikálně snížit produkci kolagenu. Největším nepřítelem je cukr, který brání tělu, aby kolagen efektivně využíval.
Jsou tu ale i aspekty, které ovlivnit nemůžeme. Například stárnutí a onemocnění, která nedostatek kolagenu přímo způsobují. Nejlepším řešením je do jídelníčku zařadit potraviny na kolagen bohaté a začít užívat kolagenový doplněk stravy.
Na jaké potraviny se zaměřit? Jako první byste si měli začít vařit vývar z kostí. Kvalitní bohatý vývar je plný kolagenu, aminokyselin, vápníku, hořčíku a kyseliny hyaluronové (pokud se vařily i kůže nebo rybí kosti). Můžete si ho uvařit větší množství a zamrazit po porcích.
Skvělým zdrojem kolagenu jsou ryby. Rybí maso je bohaté na aminokyseliny, jako je prolin a glycin, tedy základní stavební prvky pro kolagen. Konzumace druhů ryb jako losos, makrela, tuňák, pstruh, treska či sardinky je prevencí různých zánětů v kůži, které urychlují poškozování kolagenu v pleti.
Ovšem nejhodnotnější jsou na kolagen rybí kůže a šupiny. Samotný mořský kolagen se získává právě z těchto částí – tedy těch, které nenajdou upotřebení v potravinářském průmyslu.
Víte, že…
Vstřebatelnost mořského kolagenu je navíc 1,5krát vyšší než u jiných druhů kolagenu.
Důležité je i soustředit se na potraviny s vysokým obsahem vitamínu C. Klíčové citrusové plody, přičemž grapefruit je jedním z nejlepších i pro vaši pokožku. Např. i maliny, obsahují velké množství vitamínu C. Pokud si chcete nebo musíte hlídat cukr, zkuste jíst papriky. Mají stejně vysoký obsah vitamínu C, ale s nižším obsahem cukru. Zelené papriky jsou vhodnější než červené a žluté. Vitamín C je nezbytný jak pro zlepšení produkce kolagenu, tak pro přirozeně silnější a zářivější pokožku.
Dalším důležitým vitamínem je vitamín A. Třeba batáty jsou plné vitamínu A, který je potřebný pro silnou kožní bariéru a celkovou funkci pokožky. Mezi další potraviny bohaté na vitamín A patří špenát, mrkev a brokolice.
Svou roli hrají také další živiny, jako je zinek a měď. Vyzkoušejte korýše, ořechy, celozrnné výrobky a fazole. Právě fazole jsou skvělou potravinou lidem, kteří nejí maso ani živočišné produkty. Jsou plné bílkovin a aminokyselin, které jsou potřebné pro syntézu kolagenu.
Mimochodem např. jeden šálek pistácií obsahuje až 44 % doporučené denní dávky mědi, která je nezbytná pro zdravé kosti, při tvorbě červených krvinek a kolagenu
Zkuste zakomponovat i listovou a kořenovou zeleninu. Kapusta a téměř jakákoli zelená zelenina vám poskytne obrovskou podporu při produkci kolagenu. Pomůže vám dosáhnout zářivé pleti díky všem antioxidantům, které obsahuje.
Pomoci mohou i vaječné bílky. Zatímco vejce samotná produkci kolagenu nepodporují, vaječné bílky ano. Obsahují prolin, což je aminokyselina, která je potřebná pro tvorbu kolagenu.
Jak poznat, že trpíte na nedostatek kolagenu? Aneb nejčastější příznaky
Mezi nejčastější příznaky a nemoci způsobené nedostatkem kolagenu patří:
- Vrásky, našedlý odstín pleti
- Celulitida
- Strie
- Ztráta mobility – bolesti kloubů a svalů
- Matné, tenké nebo vypadávající vlasy
- Zubní problémy – krvácivost dásně, paradentóza
- Syndrom propustného střeva
Víte, že…
Věděli jste, že kolagen tvoří 30 % buněk vašeho těla?
Co způsobuje poškození a pokles kolagenu v těle?
Vlastní tvorba kolagenu klesá s věkem. Proto je důležité vědět, jak tento pokles víc nepodporovat. Mezi nejčastější faktory, které poškozují kolagen, patří rafinované cukry, kouření a dlouhodobé vystavení pokožky UV slunečnímu záření.
- Co znamená rafinovaný cukr? To, že není svázaný s vlákninou, jako je tomu třeba u ovoce. To může zahrnovat i rafinované sacharidy, protože vaše tělo je zpracovává stejným způsobem. Když se tyto cukry přemění na glukózu a fruktózu, produkuje se inzulín. Během tohoto procesu jsou molekuly kolagenu náchylné k zesíťování, což je činí neschopnými se efektivně regenerovat.
- Glukóza a fruktóza v rafinovaných sladkých potravinách spojují aminokyseliny tvořící molekulu kolagenu s elastinem. Tento proces může způsobit zrychlení ztráty elasticity v tělesných tkáních, když je hladina cukru zvýšená nebo je vaše pokožka vystavena UV záření.
- I kouření přímo ovlivňuje přirozenou produkci kolagenu. Bylo prokázáno, že kouření nejen poškozuje rychlost tvorby kolagenu, ale ničí kolagen úplně. Čím více budete kouřit, tím větší poškození produkce kolagenu si přivodíte. Navíc nemusíte být přímo kuřák, stačí cigaretový kouř inhalovat pasivně.
Pokud jste vystaveni jednomu nebo více z těchto tří běžných faktorů, které přispívají ke ztrátě produkce kolagenu, můžete být náchylnější k nedostatku kolagenu.
Nedostatek kolagenu – jaké jsou následky?
Pokud nemáte dostatek kolagenu, s největší pravděpodobností budete pociťovat známky stárnutí. To může zahrnovat vznik vrásek, křehkou, ochablou a nevýraznou kůži, svalovou slabost, bolavé klouby, slabé kosti, lámavé vlasy a nehty.
I když jsou tyto věci normální součástí stárnutí, neznamená to, že je musíte jednoduše přijmout. Navíc, pokud jste v mladém produktivním věku, můžete snadno svoji stárnutí urychlující životosprávu změnit.
Hlavně u problémů souvisejících s pokožkou je mořský kolagen vaší nejlepší volbou. Collamedic kolagenový drink obsahuje 5 g mořského kolagenu v denní dávce. Zajistí tak zlepšení stavu kolagenních vláken a podporu vlastního nového kolagenu. Collamedic kolagen pomáhá efektivně vstřebat a udržet kolagen v měkkých tkáních (v kůži), což je současně skvělý způsob, jak přirozeně omladit pleť.
Tipy, jak předcházet nedostatku kolagenu
Pokud teď tušíte, že máte nedostatek kolagenu, je tu současně i dobrá zpráva. Hladinu kolagenu si můžete lehce a poměrně rychle navýšit.
Je důležité si uvědomit, že kolagen je protein získaný ze zvířat, což znamená, že neexistuje žádný veganský zdroj kolagenového proteinu. V těchto případech může být prospěšné zaměřit se na plnohodnotné potraviny s živinami zvyšujícími kolagen a zavést používání doplňků.
Pokud vám vyhovuje konzumace živočišných bílkovin, pravděpodobně část kolagenu přijímáte ve stravě. Většina forem (molekuly) kolagenu, které jíte, je ale příliš velká na to, aby je vaše tělo plně strávilo. To znamená, že nezpracovaný kolagen tělo bez užitku vyloučí. A vám se tak nebude dařit hladinu kolagenu zvýšit.
Další efektivnější variantou jsou vědci sestavené kolagenové doplňky stravy. Ne všechny typy kolagenových doplňků jsou ale vytvořeny stejně. Při hledání účinného, vysoce kvalitního kolagenového doplňku je důležité vždy hledat hydrolyzovaný kolagen. Takový kolagen je naštěpený na menší řetězce a tyto částice (molekuly) už je tělo schopné strávit a dopravit v těle do oblastí, kde je ho nedostatek.
Víte, že…
Kolagen typu I a III putuje do kůže a měkkých tkání, zatímco typ II pomáhá pohybovému aparátu.
Collamedic je hydrolyzovaný mořský kolagen pečující o kůži, vlasy a nehty.
Pokud trpíte nedostatkem kolagenu, pouhé přidání jednoho kolagenového nápoje do vaší každodenní rutiny, vám může pomoci vypadat a cítit se mladistvěji a energičtěji. Je fajn, že v životě jsou i jednoduché způsoby, jak se během pár dní až měsíce cítit a vypadat mnohem lépe.